Przykładowy plan pielęgnacji dla włosów cienkich o średniej porowatości.

Miałam kiedyś piękny plan, by wpisy z #ppp pojawiały się regularnie… 😉 Dzisiaj pozostała mi tylko nadzieja, że taka częstotliwość nie stanie się regułą, bo ostatni (i de facto jedyny!) przykładowy plan pielęgnacji napisałam w styczniu 2018 roku… 😉  

Pełna skruchy, przychodzę więc do Was z przykładowym planem pielęgnacji włosów cienkich i średnioporowatych – chociaż są mniej problematyczne, też mają swoje humorki i widzi-mi-się! 😉

Krótka charakterystyka włosów.

Chociaż cienkie włosy zazwyczaj kojarzą się ze słabą kondycją czy wysoką porowatością, nie jest regułą, że ich grubość zależeć będzie wyłącznie od wcześniej popełnianych przez nas błędów.

Kosmyki cienkie, a średnioporowate są tym typem, który sprawia chyba najmniej problemów spośród wszystkich cieniastków. W odróżnieniu od wysokoporowców te pukle są mocniejsze, bardziej nawilżone, a co za tym idzie – mocniejsze, bardziej elastyczne i mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Nie są jednak aż tak wrażliwe na przeciążenia czy przyklap, jak włosy niskoporowate. Są „po środku” (jak sama ich nazwa wskazuje;)), więc i ich pielęgnacja może balansować między kosmetykami dla wszystkich trzech porowatości.

Przykładowy plan pielęgnacji.

Mycie.

Odkąd porowatość moich kosmyków obniżyła się za sprawą regularnego ziołowania, zdecydowanie częściej sięgam po mocniejsze szampony.

jak myć cienkie włosy?

czym myć włosy?

Tak, jak kiedyś „zdzierak” używałam średnio raz w tygodniu, tak teraz przeważnie skórę głowy myję nim nawet co drugie mycie. Dzięki temu włosy u nasady zyskują objętość, a i skóra głowy dłużej pozostaje świeża.

Olejowanie.

Do tego typu dedykowane są konkretne oleje i masła: awokado, mango, pracaxi, brokułowy, z orzechów laskowych, z nasion baobabu, ze słodkich migdałów, z orzechów makadamia, z pestek śliwki, rzepakowy,  z orzeszków arachidowych,  sezamowy, oliwa z oliwek,  arganowy, z pestek moreli czy wiśni (i wiele, wiele innych;)).

Biorąc pod uwagę, że średniopory łatwiej jest przekarmić niż cienkie wysokoporowce, sama najczęściej decyduję się na krótsze zabiegi lekkimi olejami. Teraz sporadycznie zdarza mi się zostawić mazidło na dłużej niż 2 godziny – praktycznie zrezygnowałam z całonocnych kuracji! Odkąd porowatość uległa zmianie, za każdym razem emulguję oleje odżywkami – pozwala to na pierwsze „rozpuszczenie” tłuszczu, dzięki czemu przy właściwym myciu łatwiej o pozbycie się olejowej osłonki z powierzchni włosia.

Maski  i odżywki.

W ostatnich miesiącach producenci kosmetyków coraz częściej ułatwiają życie włosomaniaczej społeczności, wypuszczając na rynek produkty dedykowane konkretnym typom włosia. Warto jest jednak brać poprawkę na indywidualne preferencje i bieżące potrzeby kosmyków – same napisy na etykietach nie dadzą 100% pewności, że stosowanie konkretnego mazidła zakończy się powodzeniem 😉 Każda czupryna jest bowiem inna i wyjątkowa – producenci jedynie dają sugestie mogące nam pomóc. Przykładowo Emolientowy Irys Anwen, który przeznaczony jest dla średniej porowatości włosów, u mnie działa przeciążająco, za to Róża i Akacja (dedykowane włosom wysoko- i niskoporowatym) to moi prawdziwi ulubieńcy – pewniaki, gdy zależy mi na GHD 🙂

Zabezpieczanie końcówek.

Bez względu na porowatość, cienkie włosy są bardzo delikatne i wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego ochrona końcówek jest tak istotna – to co najmniej raz dziennie! Sama najczęściej sięgam po produkty zabezpieczające rano i wieczorem – dzięki temu powierzchnia pojedynczego włosa stale pokryta jest warstwą ochronną i trudniej o jego mechaniczne uszkodzenie.

najlepsze serum do zabezpieczania końcówek

O tym też trzeba pamiętać!

  1. Frotowy ręcznik bezwzględnie musi zostać zamieniony na bawełniany t-shirt lub kuchenny papierowy ręcznik – są o wiele bardziej delikatne dla mokrych włosów, które już z zasady są wrażliwe na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.
  2. Włosy delikatne i cienkie nie mogą być rozczesywane na mokro. Mimo, że początkowo będzie to trudne, warto pozostawić rozczesywanie na moment, gdy będą już zupełnie suche.
  3. Termoochronę warto stosować niezależnie od tego, czy włosy są prostowane, suszone czy pozostawione do naturalnego wyschnięcia – szczególnie latem i zimą, gdy skrajne temperatury mają olbrzymi wpływ na kondycję włosów . Większość z termoochronnych kosmetyków w składzie zawiera nawilżacze i emolienty, które dociążają i odżywiają, równocześnie wytwarzając na powierzchni kosmyków film ochronny. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to to, że żaden tego typu specyfik jest ochroni w pełni włosów przed działaniem wysokiej temperatury – dlatego w miarę możliwości należy zrezygnować z prostownicy.

dekalog włosomaniczaki

jak zacząć dbać o włosy?

jak dbać o cienkie włosy?

Przykładowa piramida pielęgnacji.

By jeszcze bardziej ułatwić sprawę początkującym, plan pielęgnacji przedstawiam w formie graficznej – piramidy. Ten uproszczony schemat pozwala usystematyzować aktualne zabiegi upiększające, dzięki czemu łatwiej o wyrobienie w sobie nawyków regularnego dbania o pukle. Piramida ułatwia rozplanowanie w czasie wszystkich czynności oraz ocenienie, które z nich są wykonywane zbyt często lub za rzadko – a co za tym idzie korygowanie na bieżąco swoich działań.

jak stworzyć własną piramidę pielęgnacji?

jak ułożyć plan pielęgnacji?

Jeśli i Wy nie wiecie, jak zacząć, bo wszystkie internetowe porady wydają się być czarną magią, akosmyki mimo wielu prób wciąż nie chcą współpracować – piszcie @! Chętnie pomogę ułożyć Wam własny #ppp! 🙂

21 komentarzy

  1. interesujący wpis, moje włosy po zaprzestaniu rozjaśniania z wysokoporowatych stały się bardziej średnioporwate, mniej puszące.

  2. Zawsze z chęcią i ciekawością czytam Twoje porady dotyczące pielęgnacji włosów, bardzo dużo się z Twoich wpisów dowiedziałam!

  3. bardzo lubię czytać Twoje specjalistyczne wpisy, wtedy mogę dowiedzieć się, że na pewno nie mam cienkich włosów i nie tak powinnam je pielęgnować 😉

  4. Kiedyś próbowałam ustalić jakiego rodzaju mam włosy, ale nie przypuszczałam, że pytania mogą mi sprawić tyle problemów 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *