Humektanty w pielęgnacji włosów.

humektany

Ostatnio pisałam o tym, jak ochronić włosy przed utratą wody. Skoro wiemy już, że emolienty zabezpieczają kosmyki, warto teraz dowiedzieć się, w jaki sposób dostarczyć puklom wilgoci: i tu właśnie na scenę wchodzą humektanty, czyli te substancje, które mają zdolność do trwałego wiązania i zatrzymywania wody z otoczenia, dzięki czemu pełnią rolę naturalnego zbiornika.

Głównym zadaniem humektantów jest zwiększenie zawartości wody wewnątrz pojedynczego włosa – wiążąc jej cząsteczki, „nawilżacze” przeciwdziałają utracie wilgoci, dzięki czemu kosmyki stają się bardziej elastyczne i mniej podatne na uszkodzenia.

Kiedy włosy potrzebują nawilżenia?

To proste: wtedy, gdy są suche. Kiedy są matowe i łamliwe, najprawdopodobniej dostarczamy im za mało nawilżaczy. Oczywiście, nawilżającą kurację trzeba połączyć z emolientowym zabezpieczeniem – w innym wypadku woda szybko wyparuje z włosa, a my wrócimy do punktu wyjścia.

9hajxdvkpik-amelia-bartlett

Jak odnaleźć humektanty w kosmetykach?

Oczywiście nawilżających substacji możemy szukać we własnej kuchni, w pobliskiej aptece czy kwiaciarni – bo tam właśnie dostaniemy aloes, glicerynę, panthenol czy miód, które są chyba najpopularniejszymi humektantami.

Ze względu na to, że nawilżająca grupa jest najmniejsza pośród wszystkich składników, najtrudniej chyba o znalezienie dobrej maski czy odżywki na drogeryjnych półkach. Owszem, jest to wykonalne, trzeba jednak dokładnie czytać składy – wiemy przecież, że obietnice producentów kończą się niejednokrotnie na przedniej etykiecie produktu.

  • miódmel
  • gliceryna – glycerin
  • aloes – aloe barbadensis (leaf, juice, powder)
  • mocznik – urea
  • pantenol – panthenol
  • kwas hialuronowy – hyaluronic acid
  • cukier – fructose, sacarose
  • glikole – propylene glycol, butylene glycol, pentylene glycol

Humektantowe maski i odżywki.

Kallos Aloe, Kallos Honey, Pilomax Aloes, Naturvital Maska Aloesowa, Equilibra Maska aloesowa, Alterra Maska Granat i Aloes, Biovax maska do włosów ze skłonnością do wypadania, Seri Maska nawilżająca z miodem, Lniana maska Sylveco.

aloe-vera-2036626_1920

Nawilżacze przesuszają?

Cząsteczka, która ułatwia przenikanie wody działa jak otwarte okno: zarówno absorbując, jak i uwalniając wilgość z wnętrza włosa. Jeśli kosmyki potraktowane zbyt dużą porcją humektantów znajdą się w wilgotnym otoczeniu, spowodują rozchylenie łusek, a co za tym idzie – przesuszenie, szorstkość i puch. Dzieje się tak szczególnie w deszczowe, gdy wilgotność powietrza jest bardzo duża; lub podczas upałów – gdy z kolei powietrze jest do granic suche.

By zapobiec niechcianym efektom, humektanty należy aplikwoać z głową, uwzględniając warunki atmosferyczne panujące za oknem, a także pielęgnację wykańczać emolientami, których zadaniem jest tworzenie okluzyjnej warstwy wokół włosa.

sugar-1354787_1920

Stosujecie nawilżacze w swojej pielęgnacji? Macie ulubione humektantowe produkty lub kuracje? Czy może raczej Wasze kosmyki niekoniecznie lubią się z tym typem składników?

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *